Előzőekben megismertük az áramerősség és a feszültség fogalmát. Az anyagok elektromos árammal szembeni ellenállását elektromos (villamos) ellenállásnak nevezzük és R (rezisztancia) betűvel jelöljük. A töltések a feszültség hatására kezdenek el áramlani. Minél nagyobb a feszültség, annál több töltés kezd el áramlani, amit a vezető anyaga, illetve az ellenállás nevű alkatrész gátol. A három jellemző (U feszültség , I áramerősség, R ellenállás) közötti kapcsolatot az alábbi egyenlet jellemzi.
R= \frac{U}{I} \text{ , mértékegysége: } \Omega, ohm, \frac{V}{A}
Bármely anyag ellenállása 1 Ω, ha 1 V feszültség hatására 1 A áram folyik rajta keresztül.
Az R ellenállás reciproka a G vezetés, melynek mértékegysége siemens, S.
Lineáris és nemlineáris ellenállások
Azokat az ellenállásokat, melyekre igaz az
R=\frac{U}{I}=\text{egy állandó érték}
azokat lineáris ellenállásoknak nevezzük. Azaz az R ellenállás nagysága nem változik sem a U feszültség, nem az I áramerősség változása esetén, állandó érték marad. Amelyekre ez az összefüggés nem teljesül, tehát változik az ellenállás a feszültség, vagy áram, esetleg hőmérséklet hatására, nemlineáris ellenállásoknak nevezzük.
Fajlagos ellenállás
Egy vezető, kábel ellenállását befolyásolja annak hossza, a vastagsága (keresztmetszet) és az, milyen anyagból készült. A fajlagos ellenállás egy anyagi jellemző, ami minden egyes anyag esetén más és más.
\rho\text{: fajlagos ellenállás, mértékegysége: } \Omega*m \\ \rho=\frac{R*A}{l}\text{, ahol R az ellenállás, A keresztmetszet és l a hosszt jelöli}
Minden anyagnak őrá jellemző fajlagos ellenállása van, melyet egy táblázatban foglaltak össze. Ezek 20 oC-os hőmérsékleten mért értékek és számításainkhoz használhatjuk. Ennek ismeretében egy l hosszúságú, A keresztmetszetű vezető ellenállását ki tudjuk számolni:
R=\rho*\frac{l}{A}
Néhány példa gyakran használt anyagok fajlagos ellenállásaira. A fajlagos ellenállást itt (Ω*mm2)/m-ben tesszük közzé!
Anyag | fajlagos ellenállás |
Ezüst | 0,0163 |
Réz | 0,0175 |
Grafit | 20-100 |
Alumínium | 0,0282 |
Vas | 0,1 |
Hőmérsékleti tényező, változó ellenállás
Könnyen belátható, hogy a hőmérséklet változásával a vezető anyagok fajlagos ellenállása változik. Miért? A változó hőmérséklet hatására az anyagok atomjainak, molekuláinak mozgási energiája változik. Ezek a mozgások akadályozzák a töltéshordozók áramlását, amit ellenállásnak nevezünk. Ha ez változik, akkor az ellenállás is változik. Az esetek többségében a hőmérséklet emelkedésével az anyag ellenállás is nő. Az ellenállás változása arányos a hőmérséklet változásával. Ezt az arányossági tényezőt (szorzószámot) hőmérsékleti tényezőnek nevezzük és ∝-val jelöljük. Ez megmutatja, hogy mekkora 1 Ω ellenállású vezető ellenállás-változása 1 K hőmérséklet-változás esetén,
Legyen R0 a 20oC-on mért ellenállása egy anyagnak, ∆R az ellenállás változása és ∆T a hőmérséklet változása! Ekkor felírható:
\Delta R=R_0*\alpha*\Delta T, ahol \Delta T=T_1-T_0
A T0 a kezdeti, a T1 a megváltozott hőmérséklet.
NTK-, PTK-ellenállások
NTK, mint negatív termikus koefficiens, azaz negatív hőmérsékleti együtthatóval rendelkező nemlineáris ellenállások. Ezeknek az anyagoknak az ellenállása a hőmérséklet növekedésével csökken. Ilyen pl. a termisztor.
PTK, mint pozitív termikus koefficiens, pozitív hőmérsékleti együtthatójú nemlineáris ellenállás. A hőmérséklet növekedésével az anyag ellenállása nő.
A piros az NTK ellenállás, a kék a PTK ellenállás hőmérsékletfüggését ábrázolja.